На засіданні гуртка «Історія держави і права України» гуртківці обговорили особливості правового регулювання суспільних відносин у Галицько-Волинській державі

17 листопада 2023 року

 16 листопада 2023 року відбулось чергове  засідання гуртка «Історія держави і права України» на тему: Утворення та розвиток Галицько-Волинської держави: особливості правового регулювання суспільних відносин
 Сучасна Українська держава перебуває в стані активного реформування національної правової системи в цілому та окремих галузей та інститутів права. Для розбудови нашої держави важливо не лише осмислити закономірності її розвитку в сучасних умовах, а й об’єктивно проаналізувати з наукового погляду історичний державно-правовий досвід. Сьогодні розвиток України має базуватися на глибоких знаннях історичного минулого, злагоді громадянського суспільства і держави, використанні позитивного історичного національного правового досвіду. Саме тому нині зростає інтерес студентів до дослідження історії української державності і права. Насамперед, це стосується тих історико-правових питань, вивчення яких попередньо приділялося небагато уваги, зокрема питанню становлення і розвитку інституту покарання у джерелах права Галицько-Волинської держави (1199–1349 рр.).
 Під час обговорення особливостей правового регулювання суспільних відносин у Галицько-Волинській державі, Хмара Іван наголосив, що вона була тісно пов’язана за соціально-економічними відносинами і державним устроєм з іншими удільними князівствами, які утворилися внаслідок розпаду Київської Русі, тому логічно, що існували риси права, спільні для них. Безумовно, її правова система була досить розвинута, але не могла охопити всі суспільні відносини, тому певною сферою цих відносин все ж керували звичаї, які регулювали поведінку людей.


 У своєму виступі, Погребіцька Дар’я, дослідила той факт, що деякі дослідники вважають, що з появою письмових джерел права чинність правових звичаїв Галицько-Волинської держави нівелювалася. В подальшому, під час своєї доповіді, аргументовано спростувала це. Так, як видається, ця думка є помилковою виходячи з того, що правові звичаї міцно вкоренилися в суспільних відносинах, продовжуючи їх регулювати. Яскравим прикладом незмінності юридичної сили цих джерел є регулювання на їх підставі кримінального процесу в общинних судах. Історичні джерела права свідчать, що звичаєве право в Галицько-Волинській державі було гуманнішим, ніж існуюче в цей період у інших народів. Це одна з головних причин збереження національних правових традицій.


 На підставі проведеного обговорення учасники дійшли висновку, що звичаєве право відігравало позитивну роль у Галицько-Волинській державі, оскільки ототожнювалося з правом, що мало загальну підтримку населення.

 

Олександр Харчук, науковий керівник гуртка
«Історія держави і права України».

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook