Ландшафтно-екологічна експедиція гуртківців

10 вересня 2023, 1:44
Що може бути краще, а ніж побачити на власні очі природні ландшафти та їхні зміни й трансформацію в часі, доторкнутися до дивовижного живого світу флори та фауни, відчути справжній подих української природи!
З метою набуття у студентів знань з ландшафтних видозмін в процесі їхньої еволюції та в результаті антропогенної діяльності, а також з вивчення впливу екологічних факторів на стан функціонування біорізноманіття (флори та фауни), обґрунтування водно-екологічних проблем. Керівниками секцій наукового гуртка «Екологія довкілля», зокрема Євгенієм БЕРЕЖНЯКОМ (керівник гуртка), Вітою СТРОКАЛЬ (керівник секції «Водний екоінспектор»), Світланою ПАЛАМАРЧУК (керівник секції «Екомаркетолог»), Сергієм ПАВЛЮКОМ (керівник секції «Земельний екоіспектор»), Людмилою ВАГАЛЮК та Ганною СЕРБЕНЮК (керуючі секцією «Інспектор з флори та фауни») 8 вересня 2023 року була організована ландшафтно-екологічна експедиція для гуртківців.
Перша локаціяекологічний парк «Медвино» (Київська обл.), який розташований неподалік від Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника. Це природна екосистема, площею 170 гектарів, на території якої гармонійно живуть три види оленів (плямистий, благородний і лань), африканські буйволи, зубр, бізони, коні Пржевальського, кулани, верблюди, лами й багато інших тварин. Саме на цій локації, науково-педагогічні працівники кафедри Євгеній Бережняк, Людмила Вагалюк провели міні-лекції студентам щодо основних аспектів збереження природних екосистем й ареалу біорізноманіття в умовах створених екологічних парків, та розповіли на прикладі червонокнижного зубру, верблюда та коней Пржевальского (які саме зустріли ми там), як саме вони змогли пристосуватися до агрокліматичних умов Полісся України, зосередили увагу студентів на умовах їхнього існування та збереження. Студенти були задоволені від лекцій та екскурсій по еко-парку, оскільки мали змогу контактувати з деякими тваринами.
Експедиція гармонійно під’їхала до другої локація – Дружбівський карʼєр (Житомирська обл.) з піщаними скелями і мальовничою бірюзовою водоймою. Це кар’єр, який є прикладом видозміни ландшафтів з природних до техногенно-змінених в умовах діяльності людини. Кар’єр мав назву - нерудних копалин «Кварц», який заснували в 1948 році для забезпечення військової промисловості будівельними матеріалами. Через що кар’єром довгий час опікувалися військові. Біля кар’єру розташовувався завод, що переробляв граніт на щебінь. Наразі кар’єр є чудовим місцем для науковців з метою вивчення аспектів біорізноманіття та охорони ландшафтів які мають специфічні місця оселищ фауни та флори, а також для населення – з метою відпочинку.
 
Учасники експедиції перейшли до семінару на тему «Вивчення основних техногенних змін, яких зазнали природні ландшафти та водні ресурси під час їхнього використання, як основних корисних копалин для отримання матеріалу для будівництва, унаслідок чого виникли кар’єри різного характеру». Науково-педагогічні працівники кафедри Віта Строкаль, Світлана Паламарчук та Ганна Сербенюк були відповідальними за організацію даного семінару. На скелях кар’єру, студентам-екологам вони розповіли про історію виникнення Дружбівського кар’єру, про основні наслідки впливу такої антропогенної діяльності на стан геологічної будови ґрунтів, трансформації та зміну рельєфу, а також яким чином саме видобування кварцито-піщаників для будівництва є небезпечним фактором для природної екосистеми та збереження біорізноманіття. По завершенню семінару, спустившись до низу кар’єру – до бірюзової води, всі учасники експедиції мали змогу відчути справжній подих української природи, відпочити після активного та насиченого знаннями дня!
 
Повертаючись до рідного університету, гуртківці мали змогу розповісти про свої враження. Зокрема вони,  відмітили, що дані локації були чудовим прикладом для вивчення аспектів збереження біорізноманіття, а також для вивчення таких наслідків як видобування корисних копалин та як може змінитися ландшафт в часі. Вони висловили вдячність науково-педагогічним працівникам наукового гуртка «Екологія довкілля» за організацію даного заходу, надану можливість поєднати теоретичні знання з реальністю, а також за проведений активний та досить позитивний день на природі. За словами студентів, такі заходи, як експедиція також сприяють зміцненню дружби в колективі групи, позитивні враження від них формують у групі міцні зв'язки, які можуть тривати протягом усього навчального шляху в університету.
 
 
Влада Бровченко,
студентка 3 курсу
спеціальності 101 «Екологія»
 
Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook