Який смак кореневих бульб батату? Чи смачні вони?
У рамках дисципліни «Овочівництво» студентам 3-го курсу ОС «Бакалавр» спеціальності 203 «Садівництво та виноградарство» було проведено дегустацію кореневих бульб батату.
Метою заняття було вивчити та ознайомитись з особливостями росту і будови бульб, а також визначити смакову оцінку різних сортів батату
.
Батат або солодка картопля (Ipomoea batatas L.) – багаторічна трав'яна рослина родини берізкових (Convolvulaceae). Однак, в кліматичних умовах України рослини вирощують як однорічні шляхом вегетативного розмноження.
У світі відомо сотні сортів батату, що відрізняються за формою, розміром, масою бульб, смаком. Різноманіття сортів батату дає змогу обирати ступінь солодкуватості – від дуже солодкого до картопляного смаку. Батат використовується як солодких, так і солоних стравах, його можна смажити, тушкувати, готувати на пару або ж запікати.
З одного куща в умовах України можна одержати 5-7 кг кореневих бульб і більше. Бульби виростають масою 0,5-6 кг, при сприятливих умовах, у тропіках – до 10-15 кг. В їжу вживають сорти батату, що мають у бульбах високий вміст сухих речовин (30-42%). До їхнього складу входить крохмаль, цукор, жир, білок, вітамін С, В, каротин. Міститься також невелика кількість інуліну. Із мінеральних солей найбільше калію, фосфору, заліза. Батат містить стільки ж вітаміну С, скільки і цитрусові фрукти, а кількість ретинолу (вітаміну А) вдвічі переважає моркву.
Основними показниками при дегустації були такі показники: зовнішній вигляд, смак, консистенція, забарвлення, соковитість. Оцінювання проводили за 9-ти бальною шкалою.
За результатами дегустаційної оцінки переможцями стали такі сорти батату:
I місце – Вінницький рожевий (7,6 бали);
II місце – Слобожанський рубін (7,3 бали);
III місце – Georgia Red (7,1 бали).
Студенти із захватом підійшли до оцінки смакових якостей кореневих бульб батату у запропонованих сортів та виставлення балів у дегустаційний листок.
Олена Сєдова,
асистент кафедри овочівництва і закритого ґрунту
Олександр Комар,
старший викладач кафедри овочівництва і закритого ґрунту, канд. с.-г. наук