В колективі кафедри технологій та дизайну виробів з деревини ще один дипломований науковець

22 серпня 2023 року

  Кандидатська дисертація – це відповідальний крок кожного аспіранта, який вибрав кар’єру науковця. Завдяки цій дисертації здобувач може продемонструвати свої знання та привнести до науки нові ідеї та розробки. Написання та захист дисертації дозволяє здобувачеві наукового ступеня знайти вирішення деяких сучасних наукових проблем, закріпити наявні теоретичні знання на практиці, а також продовжити дослідження у вибраній галузі.

  Ось і аспірант спеціальності 187 Деревообробні та меблеві технології Василь Ломага під керівництвом доктора технічних наук, професора Юрія Цапка, професора кафедри технологій та дизайну виробів з деревини, виконав та представив на захист 16 серпня свої здобутки та напрацювання під назвою «Вогнезахисне просочення деревини органо-неорганічними композиціями».

  Працювала разова спеціалізована вчена рада в складі:
  голова ради Юрій Ромасевич, доктор технічних наук, професор, професор кафедри конструювання машин і обладнання Національного університету біоресурсів і природокористування України Міністерства освіти і науки України;
  рецензенти Наталія Буйських, кандидат технічних наук, старший викладач кафедри технологій та дизайну виробів з деревини Національного університету біоресурсів і природокористування України Міністерства освіти і науки України та Юрій Лакида, кандидат технічних наук, доцент, доцент кафедри технологій та дизайну виробів з деревини Національного університету біоресурсів і природокористування України Міністерства освіти і науки України;
  офіційні опоненти Вадим Ніжник, доктор технічних наук, старший науковий співробітник, начальник Науково-дослідного центру протипожежного захисту Інституту державного управління та наукових досліджень з цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій та Сергій Гузій, кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, старший науковий співробітник відділу ядерно-фізичних технологій Державної установи «Інститут геохімії навколишнього середовища Національної академії наук України».

 

  У своїй доповіді дисертант обґрунтував актуальність проведеної роботи, мета якої полягала в дослідженнях направлених на розроблення вогнезахисного покриття на основі органо-неорганічних речовин, що дасть можливість забезпечити відповідні як вогнестійкі, так і експлуатаційні властивості деревини. Це в свою чергу забезпечить довговічність вогнезахисного покриття та екологічні норми будівельних конструкцій з деревини. Окрім того, робота мала на меті розроблення нормативних документів, які встановлюють технічні вимоги до цих речовин, методів їх випробувань та технологій їх застосування.
  Представлення результатів завершилось жвавим обговоренням.
 

  

  Рецензенти відмітили, що дисертація характеризується системним підходом до предмету дослідження. Детально проаналізували структуру роботи, що повністю відповідає цілям і завданням дослідження, і послідовно розглядає всі проблеми, визначені автором. У дисертації використовувалися різноманітні експериментальні та теоретичні методи, що базуються на аналізі властивостей матеріалів та узагальненні наукових досягнень в області вогнезахисту деревини. Методи спеціальних випробувань (оцінювання реагування матеріалів на дію теплового випромінювання, їх займистість та димоутворення), що регламентуються діючими стандартами; експериментальні методи дослідження гальмування водопоглинення та тривалості захисту деревини під час експлуатації, числові методи математичного аналізу, що застосовуються для математичного моделювання і тепловиділення та динаміки процесу втрати маси зразків під дією теплового потоку.

 

  Опоненти детально зупинились на науковій новизні і підтвердили, що в роботі виявлено природу та особливості впливу комбінованої дії органо-неорганічних речовин на основі просочувальної суміші антипірену, полімерного вяжучого та полімерного гідрофобізувального покриття на утворення комплексного захисного водовідштовхувального засобу з підвищеним термічним опором. Наукове значення мають розроблені фізико-хімічні основи, що встановлюють закономірності процесів, які протікають у захисних покриттях деревини при їх експлуатації; у взаємовпливі, що проявляє стійкість до виходу антипіренів залежно від здатності гідрофобізатора та встановлено їх взаємозв’язок з можливістю протидіяти термодеструкції; утворення спіненого шару коксу під впливом високої температури на вогнезахисне покриття, що переміщується в напрямі зростання температури.

  Зауважили, що відсутні порушення академічної доброчесності. У досліджені повною мірою дотримуються вимоги щодо посилань на літературні джерела та джерела статистичної інформації. Використання ідей, результатів та текстів інших авторів містить посилання на відповідне джерело інформації. Були і окремі недоліки та дискусійні положення представленого дослідження. Проте відзначили, що вони не знижують достатньо високий науковий рівень дисертації і не впливають на її загальну позитивну оцінку.
  Керівник наголосив на основних результатах, що опубліковано у 20 наукових працях, в тому числі 4 статі у наукових фахових виданнях України, 2 у періодичних фахових виданнях іноземних держав, 3 у виданнях, які включено до міжнародних науко метричних баз (SCOPUS та інші), 2 патенти на корисну модель, 8 тез доповідей на міжнародних та вітчизняних конференцій, 1 навчальний посібник.

 

  Отже, загальний аналіз роботи свідчить про самостійність і цілісність проведеного дослідження, його актуальність і науковий рівень, теоретичне й практичне значення. Наукові положення, висновки та рекомендації в роботі логічно й зрозуміло сформульовані, достатньо повно викладені в опублікованих здобувачем наукових публікаціях. У дисертаційному дослідженні Василя Ломаги відсутні порушення академічної доброчесності. Загалом робота відповідає вимогам Порядку підготовки здобувачів, а її автор заслуговує на присудження ступеня доктора філософії з галузі знань 18 «Виробництво та технології» та спеціальності 187 «Деревообробні та меблеві технології».
  І звичайно як без групи підтримки. Друзі зі студентських років і в роботі, і на відпочинку завжди допоможуть, порадять та підтримають.

  Отож, ще один етап пройдено і далі тільки вперед до наукових вершин!

Колектив кафедри ТтаДВД

Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook