XIX Міжнародна наукова конференція «Раціональне використання енергії в техніці. TechEnergy 2023»
В травні 2023 року на механіко-технологічному факультеті НУБіП України проходять просвітні і наукові заходи, які присвячені 125-й річниці з дня заснування Університету. Одним із наукових заходів стала XIX Міжнародна наукова конференція «Раціональне використання енергії в техніці. TechEnergy 2023», пленарне засідання якої пройшло 18 травня 2023 року. До участі у роботі конференції долучилась значна кількість освітян, науковців, студенства і виробничників з України, країн Європейського Союзу, Канади і Китаю.
Відкрив роботу конференції, за дорученням ректора Національного університету біоресурсів і природокористування України Станіслава НІКОЛАЄНКА, декан механіко-технологічного факультету Університету Вячеслав БРАТІШКО. У вітальному слові він відмітив, що навіть у військовий стан сьогодення, роль механіко-технологічного факультету на освітньому фронті має всі актуальні ознаки забезпечення продовольчої безпеки України, через підготовку висококваліфікованих магістрів та бакалаврів з агроінженерії, автомобільного транспорту і транспортних технологій (на автомобільному транспорті), як для безперервного функціонування агропромислового комплексу так і перспективного відновлення аграрної галузі виробництва у післявоєнний період. Анотовано розкрив наукові досягнення співробітників факультету, співпрацю з фірмами і підприємствами, а також охарактеризував перспективи розвитку механіко-технологічного факультету НУБіП України. Акцентував увагу на інформуванні молодого покоління інженер-механіків України про наукові та виробничі здобутки Миколи МОМОТЕНКА, Миколи САВЧЕНКА, Миколи МОЛОДИКА, Володимира ДІДУРА. Привітав постійних членів організаційного комітету конференції Володимира ІВАНИШИНА з обранням академіком НААН та Олександра ЗАХАРЧУКА з обранням член-кореспондентом НААН.
З науковою доповіддю виступив ректор Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного Сергій КЮРЧЕВ. Він представив сучасні досягнення наукової школи "Ресурсозбереження в технологічних процесах агропромислового виробництва", відмітив тісні зв’язки між науковою школою та освітніми, науковими і виробничими установами, вказав на стратегічну місію у підготовці кадрів для технічного забезпечення виробничих процесів та висловив надію на подальший інноваційний поступ наукової школи. Розгорнув історіографію наукової спадщини професора Дідура Володимира Аксентійовича.
Звичайно у роботі конференції приймали участь і аспіранти та студенти дослідники магістратури освітньо-наукової програми "Агроінженерія" НУБіП України. І, напевне, саме аспірантська і студентська аудиторія із найбільшою цікавістю сприйняла наукову доповідь декана механіко-технологічного факультету НУБіП України Вячеслава БРАТІШКА про технологію ультразвукової дезінтеграцію рослинної біомаси незернової частини врожаю сільськогосподарських культур.
Член-кореспондент НААН Олександр ЗАХАРЧУК оприлюднив цьогорічні результати наукових досліджень відділу інвестеційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" НААН. Науковий доробок пана Олександра, а саме методика прогнозування використання пального, наразі затребувана підприємствами агропромисловості України, також наявні досить масштабні темпи її впровадження.
Про історичне бачення ролі машинно-технічних станцій в сучасному розвитку агроінженерії і постаті Миколи Петровича Момотенка розповів член-кореспондент НААН, професор кафедри сільськогосподарських машин та системотехніки імені академіка П. М. Василенка НУБіП України Дмитро ВОЙТЮК. З його тезами важко не погодитись: інженер-механік, обізнаний з сучасними підходами агротроніки, є запорукою розвитку аграрного виробництва України.
Михайло ВАСИЛЕНКО, представив наукову доповідь про історичний науковий доробок професора Миколи Володимировича Молодика та сьогодення функціонування наукової школи "Технічне обслуговування і ремонту сільськогосподарської техніки та відновлення деталей машин" інституту механіки та автоматики агропромислового виробництва НААН та інженерії четвертої промислової революції в сільськогосподарському машинобудуванні.
Сучасний стан співпраці науковців та виробничників – десятки заключених угод, це практики студентів на виробничих ділянках підприємств, це оснащення навчальних лабораторій сучасною технікою, це випускники, які працюють на всіх щаблях аграрних підприємств різних галузей (від рядового агроінженера до керівника). Про те, як налагоджувались ці зв’язки, розповів Олексій ДЕРКАЧ. У своєму виступі він торкнувся стратегічних партнерів, згадав як розпочиналася ця співпраця з французькими інвесторами. Наукову доповідь акцентував на виробничому досвіді застосування цифрового пенетрометра.
На конференції також представив матеріал професор Вячеслав АДАМЧУК (випускник механіко-технологічного факультету НУБіП України 1996 року). Його наукова доповідь переконала всіх учасників у тому, що головне надбання науковців – фундаментальні знання і компетенції випускників, які дозволили їм досягнути значних професійних успіхів.
Багаторічний партнер механіко-технологічного факультету НУБіП України та постійний учасник TechEnergy професор Яцек СКУДЛЯРСЬКІ надав результати наукового моніторингу стану інженерного забезпечення машин для збирання зернових сільськогосподарських культур в Польщі.
Іван РОГОВСЬКИЙ зупинився на перспективі наукових пошуків та науково-дослідних робіт з тематики Smart технології виробництва зернових сільськогосподарських культур в об'єднаних творчих групах науково-педагогічних працівників механіко-технологічного факультету НУБіП України.
В заключній частині пленарного засідання конференції виник експронт і декан механіко-технологічного факультету НУБіП України Вячеслав БРАТІШКО запросив очільників діючих наукових шкіл з машиновикористання та інженерного менеджменту до слова. Науковою платформою пленарного засідання TechEnegry 2023 скористались професор Віктор АУЛІН (Центральноукраїнський національний технічний університет), професор Олексій КОЗАЧЕНКО (Державний біотехнологічний університет), професор Василь ДМИТРІВ (Національний університет "Львівська політехніка"), доцент Олександр ПУШКА (Уманський національний університет садівництва).
За рішенням оргкомітету конференції ХХ Міжнародну наукову конференцію "Раціональне використання енергії в техніці. TechEnergy 2024" планується провести 17-19 травня 2024 року в Національному університеті біоресурсів і природокористування України на базі механіко-технологічного факультету.
Віримо в Збройні Сили України!!!
Слава Україні!!!
Іван Роговський