Увага! Інформація наково-педагогічним працівникам, працівникам, студенткам та аспіранткам університету жіночої статі про добровільний порядок постановки на військовий облік.

6 вересня 2022 року
м. Київ

 Хто підлягає військовому обліку
Військовому обліку підлягають усі жінки у віці від 18 до 60 років, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком (ч.11 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу").
Вагітні жінки та/або з малолітніми дітьми також мають стати на військовий облік. У територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки для жінок враховуватиметься стан здоров’я та її сімейні обставини.
Перелік спеціальностей та професій
Перелік спеціальностей та професій визначений в наказі Міністерства оборони України від 11.10.2021 №313 "Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов'язаних та Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями".
Військово-облікова спеціальність визначається не лише дипломом, але й записом у трудовій книжці: досвідом роботи та КВЕДами фізичної особи-підприємця. Остаточно приналежність до військово-облікової спеціальності визначається у територіальному центрі комплектування.

Ви маєте стати на облік, якщо ви жінка, вам від 18 до 60 років і маєте таку спеціальність:
- психологія;
- видавництво та поліграфія;
- облік і оподаткування, маркетинг, менеджмент, підприємництво, економіка, фінанси, банківська справа та страхування;
- ветеринарна медицина;
- біоінженерія;
- медицина (стоматологія, медсестринство, фармація);
- фізична терапія;
- технології легкої промисловості;
- науки про землю (географія, фізика);
- метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка;
- IТ-сектор;
- телекомунікації;
- хімічні технології.
З детальним переліком спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов'язаних, можна ознайомитись в цьому Наказі.
Що робити, якщо ти студентка?
Таку категорію жінок не можуть примусово мобілізувати, оскільки немає диплому - немає спеціальності. Але, є і друга вища освіта та вищий ступінь вищої освіти. Якщо жінка здобуває освіту вдруге у неї на період навчання може бути відстрочка.
Певна річ, що якщо студентка виявить бажання захищати країну, то вона може стати на облік за власним бажанням.
Інформації щодо жінок, які не здобули ще певну спеціальність, але вже працюють за однією з переліку - поки що не вказано.
Куди необхідно звертатися та чи обов'язково з 1 жовтня?
Звертатися необхідно до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки, нам зрозуміліше як військкомат. Якщо ваша спеціальність/професія відповідає вищевказаним, то обов'язок стати на облік є імперативним.
Також, потрібно розуміти, що 1 жовтня - це не кінцева дата до якої необхідно буде стати на облік, а лише початок процедури, яку ввело Міноборони.
Які обов'язки будуть покладені на жінок після того, як останні стануть на облік?
На жінок, які стануть військовозобов'язаними, будуть поширюватися норми, що й на військовозобов'язаних чоловіків.
З такими обов'язками можна ознайомитись в Постанові від 7 грудня 2016 року № 921.
Якщо коротко про обов'язки жінки, яка перебуватиме на військовому обліку, то це: прибування за викликом до ТЦКСП, не змінювати місце фактичного проживання (перебування) з моменту оголошення мобілізації, проходити медогляд та лікування згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії.
Висновки:
Якщо підсумувати вищевказане, то слід звернути увагу жінкам на накази Міноборони та все-таки не нехтувати військовим обліком у воєнний час. Важливо зрозуміти, що ніхто не примушуватиме Вас йти до ТЦКСП, проте, з 2023 року за невиконання такого обов'язку жінки можуть почати отримувати штрафи.
Також жінка може отримати відстрочку від мобілізації на тих же підставах, що й військовозобов‘язані чоловіки, що зазначено у ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Тобто, закон має низку особливостей при яких жінки підлягають відстрочці.
В такій ситуації слід розуміти дані накази Міноборони такими, які прийняті задля підвищення обороноздатності нашої держави та захист соціальних прав військовозобов'язаних жіночої статті.
Згідно з Наказом Міністерства оборони України від 07.02.2022 №35 "Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року № 313" з 1 жовтня 2022 року Головнокомандувач Збройних Сил України повинен забезпечити взяття до військового обліку жінок певних професій та спеціальностей та щороку до 1 березня здійснювати відповідні заходи щодо внесення змін до опублікованого переліку (якщо вони будуть).
Алгоритм постановки на військовий облік
Для постановки на військовий облік жінкам, необхідно до кінця 2022 року особисто з'явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військового комісаріату) за місцем реєстрації та надати відповідні документи.

Перелік документів:
1. заява про взяття на облік (надає територіальний центр комплектування та соціальної підтримки);
2. паспорт або ID-картка;
3. ідентифікаційний номер;
4. документ про здобуття спеціальності/професії;
5. довідку з роботи із зазначенням спеціальності за якою працює на даний час;
6. свідоцтво про народження дітей/документ про опіку (у разі наявності);
7. свідоцтво про шлюб;
8. фотокартки 3х4.

Зверніть увагу!

Якщо особа підлягає взяттю на військовий облік, її спрямують на медкомісію, яка визначає придатність до військової служби.
Після цього зібраний пакет документів та висновок військово-лікарської комісії необхідно надати до центру комплектування за місцем реєстрації. Якщо з документами все гаразд, отримаєте військово-обліковий документ.
Військова служба жінок
Відповідно до частини 12 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом).
Жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками (за винятком випадків, передбачених законодавством з питань охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі), що включає прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, проходження служби у військовому резерві, виконання військового обов’язку в запасі та дотримання правил військового обліку.
Відповідальність за ухилення від постановки на військовий облік
Чинним законодавством України за правопорушення, пов'язані з військовим обліком, встановлено адміністративну та кримінальну відповідальність.
Адміністративна відповідальність
За порушення військовозобов'язаними правил військового обліку, на них може бути накладено штраф від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 850 грн). Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період - тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн) (стаття 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Кримінальна відповідальність
Частина 1 статті 337 Кримінального кодексу України передбачає, ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, - карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5100 до 8500 грн) або виправними роботами на строк до одного року.

 

Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook