Секція «Енергетика, інженерний менеджмент та ІТ-технології» форуму «SEB-2022» розглянула напрями поглиблення практико-орієнтованого навчання за участю бізнесу
Секція «Енергетика, інженерний менеджмент та ІТ-технології» форуму «SEB-2022» розглянула напрями поглиблення практико-орієнтованого навчання за участю бізнесу
22 липня 2022 року
Учасники секції «Енергетика, інженерний менеджмент та ІТ-технології» форуму «SEB-2022» до порядку денного взяли коло надзвичайно актуальних питань: як університет має готувати конкурентоздатних фахівців, спроможних створювати інновації в умовах війни та дистанційного навчання у відповідності до запитів ринку праці. Саме партнерство між бізнесом і ЗВО відіграє в цьому процесі ключову роль.
Формат розгляду порядку денного передбачав короткі виступи та дискусію.
Від механіко-технологічного факультету в роботі секції «Енергетика, інженерний менеджмент та ІТ-технології» Форуму «SEB-2022» взяли участь керівники та представники провідних компаній в галузі сільськогосподарського машинобудування, агроінженерії та транспорту, зокрема, представник компанії «АМАЗОНЕ УКРАЇНА», випускник НУБіП України Олексій Дядинюк, директор ТОВ «АГРОСИСТЕМА ЛТД» Леонід Павліченко, менеджер з персоналу компанії «Хегельманн Транспорте Юкрейн» Аліна Міткалєва, інженер з впровадження нової техніки і технологій ТОВ «ВЕДЕРСТАД» Валерій Кремсал.
У своїх виступах гості акцентували увагу на позитивному досвіді та перспективах освітньо-науково-бізнесового співробітництва з НУБіП України. Так, представник компанії «АМАЗОНЕ УКРАЇНА» Олексій Дядинюк на прикладі спільної навчально-наукової лабораторії точного землеробства Амазоне, що функціонує на кафедрі сільськогосподарських машин і системотехніки ім. акад. П.М. Василенка, наголосив на важливості впровадження технологічних інновацій в освітній процес підготовки сучасних агроінженерів. Директор компанії «АГРОСИСТЕМА ЛТД» Леонід Павліченко виступив з пропозицією створення та модернізації навчально-виробничих комплексів молочних ферм дослідних господарств університету.
Під час засідання секції декан факультету Вячеслав Братішко вручив від імені ректора університету Станіслава Ніколаєнка подяку генеральному директору ТОВ «ВЕДЕРСТАД» Віталію Філатову за особистий внесок у розвиток навчальної матеріально-технічної бази та активну участь у практичній підготовці фахівців механіко-технологічного факультету.
Декан факультету інформаційних технологій Олена Глазунова окреслила декілька напрямів співпраці з ІТ-бізнесом. Перший напрям стосується співпраці з ІТ компаніями як з потенційними роботодавцями. Факультет став майданчиком для представлення програм стажування, гостьових лекцій та практичних кейсів від ІТ-компаній. Бізнес дає можливість факультету організувати якісну виробничу практику, підсилити лабораторну базу, отримати навчальне програмне забезпечення, матеріали для реалізації проектного навчання. На форумі ці компанії представила голова ради роботодавців факультету інформаційних технологій Тетяна Попова, випускниця нашого університету, яка очолює телекомунікаційну палату України. Пані Тетяна наголосила, що сьогодення вимагає і від бізнесу, і від університетів ефективної синергії.
Інший важливий напрям співпраці – залучення технологічних транснаціональних компаній до забезпечення освітнього процесу. Компанії світового рівня, такі як Microsoft, Cisco, Google, Amazon, беруть активну участь у академічних програмах, забезпечують сучасним програмним забезпеченням на освітніми ресурсами, організовують семінари та тренінги. На секції виступив представник компанії Microsoft в Україні Павло Шатерник. Він наголосив на давній співпраці з факультетом, за час якої понад 30 студентів та 15 викладачів пройшли професійну сертифікацію за трьома лінійками Microsoft, університет має доступ до ліцензійного ПЗ та хмарних сервісів Microsoft. Павло закликав інші факультети приєднуватися до використання технологій Microsoft у своїй науковій діяльності.
Створення спільних лабораторій з ІТ-бізнесом – ще один варіант об’єднання зусиль освіти і бізнесу. Центр компетенцій ERP систем (створено спільно з економічним факультетом та компанією Проком), навчальна лабораторія Soft Farm (спільно з механіко-технологічним факультетом та компанією Soft Farm), наукова лабораторія аналізу та обробки даних (спільно з компанією AgroOnLine) успішно використовуються для формування у студентів компетентностей з розробки та впровадження корпоративних систем, інформаційних систем управління виробничими процесами в аграрній сфері під час навчальних практик та лабораторних занять. Цей напрям на секції представила Ліана Кириленко, представник компанії «Проком».
ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження запросив на форум своїх давніх партнерів і однодумців: голову Ради роботодавців інституту, голову правління ПАТ «Черкасиобленерго» Олега Самчука, міністра енергетики України у недавньому минулому Ольгу Буславець, представників компанії ДТЕК – менеджера Академії ДТЕК Сергія Сильченка та начальника центру з підготовки та навчання персоналу Андрія Семенчука, генерального директора ТОВ «Енерго-промислова група «Югенергопромтранс» Володимира Куковальського та ін.
Успішний досвід співпраці із ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження ці підприємства реалізують шляхом підвищення кваліфікації своїх працівників (загалом понад 200 осіб у плані цього року), надання місць практичної підготовки студентів у структурах підприємств, насамперед, шляхом впровадження дуальної форми навчання. На жаль, початок повномасштабної війни не дозволяє реалізувати погоджену програму практичного навчання групи студентів в повному обсязі.
У результаті обговорень та дискусій спікери, які представляли енергетичну сферу секції, визначили основні засади поглиблення співпраці ЗВО та бізнесу: посилення проектної діяльності в університетах, командна робота із залученням фахівців з виробництва, виявлення та підтримка мотивованих та найбільш підготовлених студентів, підвищення кваліфікації викладачів, створення освітньо-наукових кластерів.
Факультет конструювання та дизайну від роботодавців представляли Валерій Адамчук, директор Національного наукового центру „Інститут механізації та електрифікації сільського господарства”, голова ради роботодавців НУБіП України, Віктор Синєгуб, директор ТОВ „Контакт+”, Петро Гавриленко, директор ПрАТ „Богуславська сільгосптехніка”, Володимир Кульгавий,генеральний директор ГО „Українська асоціація аграрних інженерів”.
Програма форуму «SEB-2022» була орієнтована на обговорення практик щодо партнерства і співпраці між бізнесом та університетами, їхньої ролі в економічному розвитку країни у повоєнний період та створення сприятливих умов для підготовки висококваліфікованих фахівців для сучасного ринку праці.
Учасники запропонували розвивати партнерство між бізнесом та університетами за декількома напрямами: участь менторів з бізнес-середовища у освітньому процесі, впровадження дуальної форми навчання, створення нових місць практичного навчання на базі підприємств-роботодавців, відкриття філіалів випускових кафедр на підприємствах, розвиток неформальної освіти, співпраця з підприємницькими асоціаціями та мережами, створення спільно з бізнесом новітніх навчальних центрів, лабораторій тощо.
Представники державних інституцій, приватного сектору та Національного університету біоресурсів і природокористування України отримали унікальну можливість обміну досвідом співпраці бізнесу з освітою та наукою і поглиблення співпраці між ними.
Спікери та учасники форуму дійшли висновку, що партнерство з бізнесом покращує процес підготовки фахівців, які б відповідали вимогам сучасного ринку праці, а сучасне бачення шляхів формування кадрового потенціалу є чинником інноваційного розвитку країни.
Віктор Каплун,
директор ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження
Олена Глазунова,
декан факультету інформаційних технологій
Вячеслав Братішко,
декан механіко-технологічного факультету
Зіновій Ружило,
декан факультету конструювання та дизайну