Селекціонери – одна дружня родина або «Як ділитися досвідом та знаннями в наш час»
Селекціонери – одна дружня родина або «Як ділитися досвідом та знаннями в наш час»
21 березня 2022 року
Тому що я – Україна!
Олексій Потапенко
Ми впевнено крокуємо вперед і велику увагу приділяємо взаємопідтримці.
У зв’язку з неможливістю проведення очних практичних занять, викладачі кафедри генетики, селекції і насінництва ім. проф. М.О. Зеленського долучають до пар виробничників, які максимально зрозуміло пояснюють практичні особливості тих чи інших селекційних робіт чи процесів.
Андрій Сидоров, наш випускник, керівник відділу селекції ріпаку у Всеукраїнському науковому інституті селекції (ВНІС) розповів про сучасні особливості селекції ріпаку. Ознайомив здобувачів з власними здобутками в сфері селекції, надав практичні рекомендації, а також запросив на екскурсію на селекційні дослідні поля, коли цьому сприятиме ситуація в країні. Студенти активно задавали запитання, адже в своїй доповіді Андрій розповів не лише про стандартну схему ведення селекції ріпаку, а й зачепив багато проблемних і актуальних питань, зокрема щодо біотехнологічних методів та методів генної інженерії.
Олександру Золотар зацікавили такі питання:
1. ГМО: за чи проти.
2. Методи, особливості та підходи перевірки отриманих сортів і гібридів на стійкість до шкідників в світі та Україні.
3. З власного досвіду Олександра знає, що різні селекційні компанії маркують селекційний матеріал різними барвниками. Тому її зацікавили такі особливості в компанії ВНІС, а також причина фарбування насіння.
Мирослава Мисник зацікавилася питанням селекційного процесу «від А до Я», а також відмінністю теорії від практики.
В ході дискусії Андрій також поділився деякими секретами селекції, які відкрив для себе за час роботи. А саме, це особливості організації розсадника вихідного матеріалу та селекційного розсадника.
Варто зауважити, що в таких складних умовах Андрій мав змогу продемонструвати спеціально обладнане для вирощування ріпаку приміщення, де він зі своїми працівниками (серед них і наша студентка Світлана Омельчук) проводять гібридизацію та добори ріпаку.
Активність групи також заохотила Андрія запропонувати студентам пройти виробничу практику або стажування у відділі селекції ріпаку компанії ВНІС.
Також поділитися власним досвідом погодився наш магістр, який безпосередньо залучений до селекції цукрової кукурудзи в Україні, Олівер Аду Боаче. Ця нішева культура впевнено захоплює нові позиції на ринку не лише України, але і світу. Олівер підготував невелику доповідь, щодо особливостей селекції культури, зокрема, про важливість використання біотехнологічних методів в роботі. Звернув увагу на генетичні особливості культури: гени, що контролюють цукристість (su, sh та se), та важливість розуміння і використання законів Менделя.
Селекцією кукурудзи Олівер займається останні два роки і вже встиг досягнути в цьому напрямку певних успіхів. Він поділився зі студентами власними враженнями, коли вперше потрапив на селекційне поле цукрової кукурудзи, не маючи жодних знань в цьому напрямку. Розповів як працював над собою, які теми з селекції і генетики особливо важливі, на його думку.
Свою доповідь Олівер підготував англійською мовою, що досить актуально в наш час, особливо для англомовної групи. Для декого зі студентів це викликало деякі труднощі, проте це не завадило студентам обговорити основні відмінності між зерновою і цукровою кукурудзою. Олександра Золотар зацікавилася відмінністю збирання цукрової кукурудзи, а також фазою стиглості та технікою для збирання.
Ірина Шпакович, викладач дисципліни «Селекція і насінництво», сприяла проведенню дискусій, доповнюючи розмову та допомагаючи з перекладом. На завершення ще раз наголосила щодо організаційних особливостей навчання в умовах воєнного часу. Обговорили можливості зворотного зв’язку.
До проведення подібних занять найближчим часом також планується долучити селекціонерів ННЦ «Інститут землеробства НААН». На жаль, через проблеми зі зв’язком ці заняття поки-що відкладаються.
Ірина Шпакович,асистент кафедри генетики, селекції інасінництва ім. проф. М.О. Зеленського