Каністерапія – ефективний метод профілактики й реабілітації ментального здоров’я
07 лютого 2025 року у межах проєкту «School of Practical Psychology» кафедри психології НУБіП України відбулась зустріч на тему: «Каністерапія – ефективний метод профілактики й реабілітації ментального здоров’я» в онлайн-форматі. Цього разу своїм досвідом люб’язно поділилася спікер Олександра БЕРЕГОВЕНКО – засновниця та очільниця Центру соціальної кінології та професійного хендлінгу «Harmonic Dog» (2012), Громадської організації «Серце, єдине для Двох» (популяризація та розвиток каністерапії, практична психофізична реабілітація, 2016), Школи абілітації, реабілітації та каністерапії у Львові «Дитина та Собака» (2016); експертка FCI (Federation Cynologique Internationale) та національної категорії КСУ (Кінологічна Спілка України); заводчиця-кінологиня, ветеринарка; викладачка спеціалізованих курсів з каністерапії, асистентка кафедри психології Київського столичного університету імені Бориса Грінченка; розробниця кінологічних методик, реабілітаційних та навчальних програм різних напрямків (м. Львів).
Каністерапія (лат. сanis – собака і грецьк. therapeia – лікування, оздоровлення) – метод зоотерапії, різновид лікування та реабілітації людини за допомогою спеціально відібраних, керованих і навчених собак під наглядом кваліфікованих фахівців.
Метод «каністерапія» виник у 60-ті роки ХХ ст. у США, в Україні він є абсолютно новим, що набуває стрімкого розвитку. Як зазначила Олександра БЕРЕГОВЕНКО, в Україні метод каністерапії не включений до реєстру офіційно визнаних методів терапії; використовується в приватному секторі в контексті курсів підвищення кваліфікації.
Пані Олександра надала вичерпну інформацію щодо градації рівнів ЛТВ (Людино-Тваринної Взаємодії), рівнів залучення собак емоційної підтримки:
1 рівень - Загальна комунікація, що передбачає використання собак емоційної підтримки для забезпечення психологічного комфорту та емоційної стабільності учасників;
2 рівень – Цільова освітня та навчальна комунікація – навчання та активності із собакою, базова абілітація;
3 рівень – Каністерапія, що включає каністерапевтичні заняття та сесії в залежності від рівнів складності:
- Каністерапія нижчої категорії складності: групові заняття легкої складності, контактне і безконтактне візитерство, роботу з легкими фізичними та психічними розладами, страхами, тривожністю;
- Каністерапія середньої категорії складності: спеціалізована групова терапія, абілітація середнього та вищого ступенів складності, функціональна та комплексна абілітація; робота з людьми, що мають особливі потреби та обмежені функціональні можливості; психічні розлади середнього ступеня важкості;
- Каністерапія вищої категорії складності: робота з кризовими станами, важкими ПТСР, пацієнтами з активними психотичними симптомами, тривожними розладами з інтенсивними симптомами.
Також Олександра БЕРЕГОВЕНКО зазначила, що в залежності від рівня ЛТВ, залучаються відповідні фахівці як учасники цієї взаємодії. На кожному рівні Людино-Тваринної Взаємодії залучені відповідні категорії фахівців: 1) обов’язкова наявність учасника ЛТВ; 2) один чи декілька із зазначених учасників і 3) бажані учасники. Спікерка акцентувала увагу на важливій і відповідальній ролі психолога і психотерапевта в цьому процесі, наголосивши, що вони мають бути присутні на першому і третьому рівнях ЛТВ, тобто безпосередньо включені як в загальну комунікацію, так і у всі рівні каністерапії.
Щиро дякуємо Олександрі БЕРЕГОВЕНКО за високий професіоналізм, відданість своїй справі, цікаве, емоційно позитивне знайомство з каністерапією та особливостями роботи фахівців (кінолога, каністерапевта, психолога, психотерапевта тощо) в даному методі! Сподіваємось на плідну співпрацю)))).
Із нетерпінням чекаємо наступних зустрічей на проєкті School of Practical Psychology!
Куратор проєкту «School of Practical Psychology»
доцент кафедри психології Оксана ОЛІЙНИК,
Організатор заходу
доцент кафедри психології ЛарисаАФАНАСЕНКО