Екскурсія до Головної Астрономічної Обсерваторії НАН України: студенти-землевпорядники поглиблюють свої геодезичні та астрономічні знання
Студенти та співробітники факультету землевпорядкування НУБіП України 8 жовтня 2024 року потрапили на екскурсію до Головної Астрономічної Обсерваторії НАН України (ГАО НАН), що знаходиться за адресою проспект Академіка Заболотного 27 у мальовничому куточку Києва — Феофанії, поруч із Національним природним парком “Голосіївський”. Цей захід відвідали студенти 1 курсу повного та скороченого терміну навчання разом із наставниками груп.
Екскурсію провів співробітник ГАО Михайло Лашко, який професійно займається популяризацією астрономічних знань, володіє глибокою ерудицією з питань історії дослідження Всесвіту українськими та світовими вченими.
Важливою рисою астрономічних знань є те, що вони формують картину світу кожної людини, дають відповіді на питання будови Всесвіту, його історії, розвитку та походження, як і майбутнього, яке чекає на Землю та Сонце, яке для нас є джерелом не лише світла й тепла, а і однією з ключових умов існування всього живого на Землі.
На початку екскурсії Михайло Васильович в деталях розповів про Подвійний астрограф та про Сонячний телескоп обсерваторії, який і сьогодні входить в список кращих інструментів свого типу в Європі, на якому і зараз проводять дослідження співробітники відділу фізики Сонця. Михайло Васильович розповів про еволюцію зір та сучасний стан знань про Сонце, які дозволяють передбачити його поведінку нині та в майбутньому.
Музей історії ГАО НАН України розташований в павільйоні подвійного довгофокусного астрографа Тепфера. Відвідувачів зустрічає плакат з повідомленням, що на честь Головної астрономічної обсерваторії НАНУ (Голосіївської) мала планета № 15675 названа "ГОЛОСЄЄВО" (GOLOSEEVO). Важливим напрямом діяльності обсерваторії, що відображено на стендах музею, є гравіметрія — область знань на стику геодезії та астрономії.
Доцент кафедри геодезії та картографії В’ячеслав Богданець, який вже не перший рік організовує такий захід для студентів факультету, доповнив розповідь Михайла Васильовича про всеукраїнську мережу станцій GNSS, яка координується ГАО НАН, розповів про Київський меридіан, який проходить і через територію навчального корпусу № 6 НУБіП, та про зв’язок роботи обсерваторії із дослідженнями з геодинаміки, гравіметрії, спостереженнями за рухом штучних супутників Землі та коректуванням їх руху завдяки наявності відповідних приладів у ГАО.
Звісно, на стендах відображена в фотографіях яскрава історія ГАО за 80 років: копія Постанови про створення Обсерваторії у 1944 році, перші будівлі, перші інструменти (вертикальний круг, подвійний довгофокусний астрограф, двокамерний короткофокусний астрограф), перші співробітники тощо. Стенди свідчать, що в перші роки дослідження стосувалися астрометричних проблем: спостереження зір за програмою "Каталогу слабких зір", фотографування зір і галактик, закладання "перших епох" для майбутніх визначень власних рухів зір.
Під час екскурсії її учасники ознайомилися із структурою установи, сучасними дослідженнями, тісним зв’язком між геодезичними та астрономічними знаннями, Михайло Васильович детально зупинився на питанні коректування із наземних станцій траєкторій руху штучних супутників Землі, одна з яких успішно функціонує на території ГАО, і відвідувачі мали змогу спостерігати за її роботою.
Розповідь включала в себе також демонстрацію справжнього залізистого метеориту (на фото угорі) та макету комети Чурюмова-Герасименко, відкритої у другій половині 20 століття українськими дослідниками, яка стала першою в світі кометою, на яку вже у 21 столітті здійснив посадку для вивчення космічний апарат. Цікаво було довідатися про наукову роботу, яку проводить ГАО не лише у сфері астрономічних, а й GNSS та гравіметричних досліджень, що безпосередньо пов’язано із циклом геодезичних дисциплін, які вивчають студенти за спеціальністю “Геодезія та землеустрій”.
Родзинкою екскурсії стали вечірні візуальні спостереження в телескоп-рефрактор АВР-2, адже з 19 години вже настають сутінки, що дозволяє проводити спостереження із застосуванням астрономічних інструментів.
Телескопічні спостереження, під час яких спостерігач розглядає небесний об’єкт очима, називають візуальними. Нині такі спостереження зазвичай виконують аматори астрономії, адже сучасна наука більше покладається на дані сенсорів та фотофіксацію астрономічних подій та об’єктів. Проте на думку аматорів астрономії, мало що може зрівнятися за силоб вражень із спостереженням у телескоп чи в бінокль об’єктів, віддалених від Землі на відстань, яку світло долає тисячі чи й сотні тисяч років.
Учасники екскурсії були запрошені виконати візуальні астрономічні спостереження Місяця у бінокль, та телескопічні спостереження за допомогою телескопа АВР-2 (діаметр об’єктива 0.2 м, фокусна відстань 5 м) інших об’єктів: яскравої планети Сонячної системи - Сатурна, планетарної туманності М57 “Перстень”, кулястих (M15) та розсіяних (NGC457) зоряних скупчень, яскравої блакитно-жовтої подвійної зорі Альбірео.
Поблизу будівлі, в якій знаходиться цей інструмент, розміщені й геодезичні пункти, як могли пересвідчитись учасники екскурсії до настання сутінок. Наводимо фото об’єктів, які спостерігали на екскурсії, взяті із ресурсу Astrobin, де аматори астрономії із усього світу діляться світлинами, зробленими власноруч на любительському обладнанні.
Учасники екскурсії отримали незабутні враження від спостереження небесних об’єктів та поповнили власні знання про астрономію та її роль в геодезії.
Ірина Підгородецька, студентка 1 курсу 1 групи факультету землевпорядкування:
"Мені дуже сподобалось! Цікаво було слухати екскурсовода і дивитись на обсерваторії.Дуже сподобалось спостерігати за Сатурном,він дивовижний!"
Єлизавета Вавруш, студентка 1 курсу 1 групи факультету землевпорядкування:
"Відвідування обсерваторії залишило незабутнє враження. Спостереження за планетами, зірками і туманностями через телескопи справило глибоке враження. Особливо запам'яталася можливість побачити Сатурн, який зазвичай недоступний неозброєним оком. Екскурсія була наповнена цікавою інформацією про космос та роботу сучасних астрономічних інструментів."
Андрій Назаренко, студент 1 курсу групи скороченого терміну, факультету землевпорядкування:
"Було дуже цікаво зібратися колективом, зі своїми друзями, спостерігати за зірками, Сатурном. Цікаво та інформативно пояснював екскурсовод. Враження залишились дуже позитивними))"
Винник Дар'я, студентка 1 курсу, 4 групи, факультету землевпорядкування:
"Відвідування дуже сподобалося, особливо історія минулого та зірки на небі. Було дуже цікаво та незабутньо"
В’ячеслав Богданець, доцент кафедри геодезії та картографії