Відбувся круглий стіл «Актуальні питання ветеринарної репродуктології», присвячений пам’яті проф. В.Й.Любецького
Чудова традиція існує на кафедрі ветеринарної репродуктології НУБіП України: берегти пам'ять про свої вчителів та примножувати їх здобутки. Ще ніби зовсім недавно (у 2010 р). під керівництвом професора В.Й.Любецького кафедра провела науково-практичну конференцію з відзначення 100-річчя від дня народження фундатора ветеринарного акушерства та гінекології, який понад 30 років очолював кафедру, професора І.С.Нагорного (1910-1989). А 3 жовтня 2024 р., вже учні та колеги професора В.Й.Любецького (1949-2017) провели круглий стіл «Актуальні питання ветеринарної репродуктології» з нагоди 75 річниці від дня його народження.
Незважаючи на негаразди і ризики пов’язані з війною, для участі у круглому столі приїхали:
- провідні науковці та викладачі кафедр репродуктології Білоцерківського НАУ, Державного біотехнологічного університету (м.Харків), Сумського НАУ, Діпровського ДЕАУ;
- однокурсники В.Й.Любецького (випуск ФВМ 1977 року);
- співробітники кафедри ветеринарної репродуктології НУБіП України;
- колеги з інших кафедр, студенти факультету ветеринарної медицини НУБіП України.
Модератором круглого столу був завідувач кафедри ветеринаної репродуктології НУБіП України, доцент Олександр Вальчук, один із перших учнів професора В.Любецького.
Перед учасниками виступив декан ФВМ проф. Микола Цвіліховський, який пліч-опліч тривалий час працював з професором В.Й.Любецьким.
Заст. декана ФВМ Сергій Деркач виголосив емоційну та щиру доповідь «Життєвий та творчий шлях професора Віталія Йосиповича Любецького».
Екс-голова Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України, однокурсник та друг професора В.Любецького Володимир Горжеєв розповів про особливості їх спільної з проф. В.Й.Любецьким роботи з розбудови ветеринарної освіти, науки і практики.
Виступили: завідувач кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин білоцерківського НАУ доц.Борис Івасенко, який приїхав на зібрання разом з доцентом кафедри Олександром Єрошенком.
Професор кафедри хірургії та репродуктології тварин Діпровського державного аграрно-економічного університету професор Павло Скляров.
Наукові і практичні здобутки в галузі ветеринарної репродуктології презентували практичні лікарі та молоді науковці кафедри:
- практичний лікар ветеринарної медицини Юлія Любезнікова з темою «Спадкові захворювання у собак. Огляд можливостей генетичного тестування тварин», в якій висвітлила поширені генетичні патології собак та можливості їх діагностики в Україні.
- доктор філософії Руслан Заріцький (наук. керівник доц. Юрій Жук) з темою «Сучасні підходи до діагностики і контролю маститу у корів», в якій акцентував увагу на важливості впровадження сучасних методик виявлення збудників маститів на молочних фермах (ПЛР, MALDI-TOF).
- здобувач Максим Саліженко (наук. керівник доц. Олександр Вальчук) з темою «Критерії відбору реципієнтів за трансплантації ембріонів ВРХ», в якій представив результати досліджень, що показали залежність приживлення ембріонів ВРХ від розмірів жовтого тіла яєчників та рівня прогестерону у крові реципієнтів.
- аспірант 2 року навчання Юрій Літвінчук (наук. керівник проф. Віталій Ковпак) з темою «Сучасні методи оцінки запліднюючої здатності сперміїв псів», в якій ознайомив присутніх із трьома сучасними методиками визначення запліднювальної здатності сперматозоїдів тварин. Оцінити реальну функціональну цілісність плазматичної мембрани сперматозоїдів можливо за допомогою тесту на гіпоосмотичний набряк (HOST). Ще одним тестом, практично недослідженим у ветеринарній медицині, є вивчення фрагментації ДНК сперматозоїдів. Найбільш специфічним і чутливим для цього може стати використання тест-системи «HALOMAX», яка дозволяє швидко і якісно дати оцінку ступеню фрагментації ДНК. Важливим напрямом в діагностиці неплідності самців є визначення відсотку рухомих сперматозоїдів (із загальної кількості рухомих), здатних зв’язуватися з гіалурононом. З цією метою в сучасних дослідженнях використовують «Діагностичний сперм-гіалуроновий тест НВA».
- аспірант 1 року навчання Андрій Ласійчук (наук. керівник доц. Олександр Вальчук) з темою «Репродуктивна здатність корів за теплового стресу: методи оптимізації штучного осіменіння». Актуальність теми безперечна через постійне зростання температури на планеті. Проведені дослідження засвідчили, що літній тепловий стрес є основною причиною зниження фертильності у великої рогатої худоби. Сильна гіпертермія виникає внаслідок зростання метаболічного утворення тепла та низької швидкості тепловіддачі організму в умовах теплового стресу. Порушуються численні репродуктивні процеси: секреція гонадотропінів, ріст фолікулів, стероїдогенез, розвиток жовтого тіла та інші.
В дискусії брали участь викладачі кафедри ветеринарної хірургії та репродуктології Державного біотехнологічного університету (м.Харків) професор Сергій Федоренко, професор Світлана Науменко, асистент Всеволод Кошевой; заступники декана ФВМ Сумського НАУ доценти кафедри акушерства та хірургії Наталія Гребеник та Юрій Мусієнко. В обговореннях були розглянуті питання підвищення якості підготовки студентів та аспірантів галузі відтворення тварин та інше. Учасники зібрання відзначили актуальність та високий рівень наукових досліджень, які проводяться на кафедрі ветеринарної репродуктології НУБіП України; значну роль професора В.Й. Любецького у розбудові кафедри, у формуванні кадрового потенціалу; відмітили високий рівень організації круглого столу.
Доц. В.Лакатош., заст. декана ФВМ доц, Ю.Жук