Якість повітря в столиці та рекомендації екологів НУБіП

20 вересня 2024 року
Забруднення повітря є великою проблемою у багатьох країнах світу. Воно може мати серйозні наслідки для здоров'я людини, а також чинить серйозний вплив на природні екосистеми. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) 92% населення світу дихає повітрям, забрудненим понад допустимі межі.
На сьогодні загальновизнано, що тверді частки і приземний озон є тими двома забруднюючими речовинами, які найбільш істотно впливають на здоров'я людини.
 
Тверді частки (ТЧ) ‒ це суміш твердих речовин і крапель рідини, що є у повітрі. Деякі частки виділяються безпосередньо з конкретного джерела, а інші утворюються в процесі складних хімічних реакцій в атмосфері. Частки бувають найрізноманітніших розмірів. Частки ТЧ10 ‒ розміром від 3 до 10 мкм (мікрометрів), осідають в носі й гортані. Частки розміром близько 2,5 мкм і менше (ТЧ2.5) потрапляють в легені і можуть розноситися кровотоком.
 
Приземний озон є забруднювачем, який негативно впливає на людей і навколишнє середовище та є основним компонентом смогу, видимого у великих містах. Він утворюється, коли тепло і сонячне світло сприяють реакції двох інших забруднювачів: оксидів азоту і летких органічних сполук.
 
Індекс якості повітря (AQI) використовується державними органами для інформування громадськості про те, наскільки забрудненим є повітря в даний час або наскільки забрудненим воно стане. Ризики для здоров'я населення зростають із зростанням AQI.
 
20 вересня рівень забрудненості атмосферного повітря в Києві є надзвичайно високим. Станом на 10:00 місто Київ по забрудненню повітря, знаходиться на першому місці. Індекс якості повітря AQI у місті Києві складає 176 (за даними Швейцарської організації IQAir). Причиною погіршення стану повітря є пожежі в північній частині України.
Мінімізувати вплив цих речовин можна, скоротивши час перебування на вулиці, використовуючи захисну маску, а в домівках – щільно зачинивши вікна. Також рекомендовано вживати більшу кількість води.
Нагадуємо, що слідкувати за якістю повітря можна в режимі онлайн, зокрема, за посиланням на сторінці кафедри загальної екології, радіобіології та безпеки життєдіяльності: https://nubip.edu.ua/geneco.
 
Поради екологів НУБіП України:
  1. Закрийте всі вікна та двері
  2. Зробіть вологе прибирання
  3. Не виходьте на вулицю або робіть це в захисній масці
  4. Після повернення додому виперіть весь одяг і прийміть душ
  5. Пийте більше чистої води
  6. Не залишайте на провітрювання вікна, особливо вночі і вранці, а також розставляйте по квартирі ємності з водою, щоб підвищити вологість
  7. Якщо ви відчуваєте, що вже надихалися смогом, почали чхати, кашляти, відчуваєте головний біль, різь в очах  - швидше за все, ви отруїлися димом. Промийте горло сольовим розчином. Якщо симптоми не проходять або вам стає ще гірше (задуха, кашель, утруднення дихання), відразу ж викликайте лікаря.
Кафедра загальної екології, радіобіології та безпеки життєдіяльності

 

Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook