Міжнародний круглий стіл у НУБіП: обговорено виклики та перспективи євроінтеграції українського агросектору в умовах реалізації Європейського зеленого курсу
15 травня 2025 року у стінах Національного університету біоресурсів і природокористування України відбувся міжнародний круглий стіл на тему «Інтеграція до ЄС: виклики для українського агропродовольчого сектору в рамках Європейського зеленого курсу». Захід став частиною реалізації проєкту Erasmus+ Модуль Жан Моне – European Green Deal: from theory to practice in the agri-food sector of Ukraine (101176557 – EGDUA – ERASMUS-JMO-2024-HEI-TCH-RSCH).
Подія зібрала понад 100 учасників у гібридному форматі: очно — в навчальному корпусі №3 НУБіП України, а також онлайн через платформу Zoom. Серед гостей були представники української влади, міжнародні експерти, викладачі, аспіранти, бізнес-практики та студенти.
Зі вступним словом виступив д-р Олександр ЛАБЕНКО, проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної діяльності НУБіП України. Він наголосив на важливості адаптації українського агросектору до вимог ЄС і ролі університету в цьому процесі.
Модерувала захід д-р Ольга ТРОФІМЦЕВА, відома українська політична діячка та експертка з аграрної політики. Вона майстерно провела захід у динамічному форматі, сприяючи глибокій та фаховій дискусії.
У програмі заходу прозвучали виступи провідних експертів з України, Німеччини, Італії та Великої Британії. Серед ключових тем та спікерів були:
Максим ГОПКА, аспірант НУБіП України, відкрив програму доповіддю на тему: «Готовність агропродовольчого сектору України до вступу в ЄС та переходу на засади сталого розвитку». Він представив комплексну оцінку інституційної та економічної підготовки галузі.
Д-р Олександр ПЕРЕХОЖУК (IAMO, Німеччина) виступив із доповіддю про вплив Європейського зеленого курсу на глобальну аграрну торгівлю, розкривши як можливості, так і потенційні ризики для експортоорієнтованої аграрної економіки України.
Яна КОСТЮК, PhD зі сталого розвитку (Італія), поставила у фокус складне питання відповідності українських екологічних ініціатив принципам ESG, порушивши провокаційну тему: «ESG: “зелені” зобов'язання чи “зелене” відмивання?».
Богдан ЗВАРУН, адвокат, директор Zvarun Law Firm і аспірант НУБіП, презентував доповідь на тему «Зелене законодавство ЄС як орієнтир для розвитку українського агробізнесу». У своїй презентації він детально проаналізував європейські регламенти та перспективи їх імплементації в українське правове поле.
Валерія ХІНЦИЦЬКА, аналітик зі сталого розвитку компанії KERNEL, поділилася поглядом великого бізнесу на сталу трансформацію: «Сталий розвиток українського аграрного сектору: бізнес-можливості та методологічні виклики».
Сергій КРАВЧУК, генеральний директор компанії «Галс Агро», представив досвід виробництва біометану в ЄС і його перспективи в Україні.
Володимир САЛИГА, представник Carboneg в Україні, окреслив ключові питання роботи з карбоновими сертифікатами в умовах євроінтеграції.
Андрій ГРИЩЕНКО, директор CARBONEX Ukraine та аспірант НУБіП, презентував інструменти розширення доступу українських фермерів до вуглецевих ринків.
Мані ВАННАН, засновник та CEO британської компанії CIRCULARITY WATER, представив інноваційні рішення у сфері водозбереження та відновлюваної енергетики.
Особливо очікуваною була підсумкова доповідь Тараса ВИСОЦЬКОГО, першого заступника Міністра аграрної політики та продовольства України. У своєму виступі він акцентував на тому, що аграрна політика України вже зараз адаптується до вимог ЄС, а реалізація Європейського зеленого курсу має стати основою для довгострокового економічного та екологічного зростання. Він наголосив на ролі міністерства у синхронізації національної аграрної стратегії з політиками ЄС, а також на підтримці університетських ініціатив, таких як EGDUA.
Після кожного тематичного блоку відбувались сесії запитань і відповідей, у яких учасники мали змогу глибше обговорити виклики та поділитися власним досвідом адаптації до нових екологічних вимог та європейських стандартів та задати запитання нашим спікерам.
Завершив захід доцент Олександр ФАЙЧУК, керівник проєкту EGDUA. Він подякував учасникам за змістовні доповіді та активну участь, зазначивши:
«Успішна реалізація проєкту EGDUA базується на об’єднанні академічної науки, практичного досвіду й інституційної підтримки. Ми впевнено рухаємося до європейського освітнього та аграрного простору».
Захід підтвердив ключову роль НУБіП України у формуванні екологічної свідомості нового покоління аграріїв і сприянні інтеграції України в спільні європейські процеси сталого розвитку.
Слідкуйте за новинами проєкту European Green Deal: from theory to practice in the agri-food sector of Ukraine на Facebook та LinkedIn.
Оксана ЯРМОШЕНКО,
провідний фахівець відділу міжнародних зв’язків,
асистент кафедри адміністративного менеджменту
та зовнішньоекономічної діяльності