Практикуємо інтервʼювання: очікування, мрії, плани та перші кроки майбутніх студентів до омріяного фаху
Ще не так давно ми самі були на роздоріжжі: на кого навчатися, який обрати виш, як визначитися із фахом. А сьогодні ми вже досвідчені студенти – майбутні журналісти, яким є що розказати й показати випускникам. Аж ось і нагода для цікавої комунікації з’явилася – квітневий День відкритих дверей у Національному університеті біоресурсів і природокористування України.
Захід зібрав чимало майбутніх здобувачів вищої освіти з різних областей України, які тільки стоять на порозі важливого вибору, – де і на кого навчатися. Ми поспілкувалися з абітурієнтами не лише для того, щоб дізнатися про їхні очікування, мрії, плани та критерії вибору університету, а й закріпити, розвивати, удосконалювати навички інтервʼювання в реальних, незмодельованих комунікативних ситуаціях, або, як кажуть, досвідчені журналісти, у полі.
Для декого НУБіП став знахідкою, як-от для Каміли з Гостомельського ліцею: «Дізналася про університет з розповідей знайомих. А сьогоднішня подорож стала справжнім відкриттям…». Деякі абітурієнти знайомі з університетом завдяки батькам і родичам, які тепер радять його своїм дітям. Владислава Журба з Тетієва поділилась: «У мене тут навчалися батьки, і зараз навчається брат. Тому я на сьогодні розглядаю цей університет». Також услід за батьком Владислава планує опановувати аграрну сферу: «Приваблюють аграрні спеціальності, а особливо аграрний менеджмент, бо мій батько працює в цій сфері, і я також хотіла б піти його стопами…».
Абітурієнти мають різні вподобання щодо майбутніх професій. Вибір часто зумовлений особистими інтересами або впливом родини. Ярослав Німчук з Києва обирає економіку, адже, на його думку, «економіка і сільське господарство в нашій країні буде стрімко розвиватися. Ми маємо дуже потужний аграрний сектор. Можливо, я стану агрономом, ще не до кінця визначився». Матвій із Бишева вже давно розмірковує про менеджмент. «Я довго вже про це думав. Напевно, вступатиму саме на менеджмент. Батьки мені дуже допомогли з цим вибором, і без них би я не визначився ким хочу стати», – ділиться думками хлопець. Софія Шкулько планує стати психологом: «Я хочу або поїхати за кордон, якщо вийде, або працювати десь на Сході, там багато людей зараз потребують психологійної допомоги». А Злата Білаш мріє про журналістику й бачить себе в майбутньому успішною медійницею: «Мабуть, тому що я завжди захоплювалася українськими ведучими. Окрім того, мені дуже подобається писати різностильові твори, зокрема публіцистичні».
Найчастіше на запитання «Що найбільше приваблює в студентському житті?» молоді люди говорили про свободу, навчання, нові знайомства та активне соціальне життя, широкі можливості для самореалізації: «Мені здається, що навчання – це свобода. Можна робити, що хочеш, тим паче, якщо живеш вже окремо від батьків. Дізнаєшся багато нової цікавої інформації, здобуваючи вищу освіту», – вважає Каміла.
Матвій бачить своє студентське життя соціально активним: «Навчання, спілкування з друзями, людьми, нові знайомства, спорт – і це все життя студентів». Владислава ж наголошує: «Це спілкування і насамперед розважальні події та цікаві заходи в університеті. А також, звісно, навчання».
Абітурієнти мріють не лише вчитися. Баскетбол, волонтерство, танці та волейбол – це лише частина активностей, якими випускники планують займатися й після вступу. «В університеті я можу робити багато чого, окрім навчання. Я можу грати в баскетбол. Я дуже люблю займатися волонтерством і тому хотів би продовжувати цю справу й у виші», – таку змістовну відповідь дав Ярослав Німчук. «Я теж давно граю в баскетбол з хлопцями. Ми посіли нещодавно на районі друге місце», – додає Матвій.
Також одинадцятикласники поділилися з нами, на які критерії вони спираються під час вибору навчального закладу. Хтось орієнтується на умови проживання та відгуки знайомих, а когось переконує вибір друзів і рекомендації знайомих. Для Владислави Журби важливо, щоб «навчальний заклад був престижний. І бажано з хорошим рейтингом».
Майбутні абітурієнти вже чітко уявляють своє професійне майбутнє. Хтось бачить себе юристом, хтось ведучою, інші – агрономами чи психологами. Важливо, що всі вони вже роблять перші кроки до своєї мети. «Я навчаюся, я стараюся, я докладаю всі свої зусилля, які тільки можу, саме для того, щоб вступити до університету своєї мрії», – наголошує Ярослав Німчук.
Ми були раді поспілкуватись з абітурієнтами 2025 року про їхні мрії, плани та бачення майбутнього в Україні. У кожного з них відчувається щире бажання вступити до вишу, навчатись, розвиватись та бути частиною активного студентського життя. Бажаємо їм успіхів у виборі професійного шляху! І цілком можливо, що саме в стінах НУБіП вони зможуть зреалізувати свій потенціал та втілити мрії в життя.
Анастасія ГЕРАСІНА, Каріна ТАНСЬКА,
студентки 3 курсу спеціальності «Журналістика»
Наталія КОЧУКОВА,
доцент кафедри
журналістики та мовної комунікації