Наука, що об’єднує: стажування в Політехнічному інституті м. Тулуза як шлях до нових колаборацій
Наука, що об’єднує: стажування в Політехнічному інституті м. Тулуза як шлях до нових колаборацій
15 квітня 2025 року
Протягом 31 березня – 11 квітня 2025 року доцент кафедри аналітичної і біонеорганічної хімії та якості води Ольга КРАВЧЕНКО стажувалася у Політехнічному інституті м. Тулузи (Франція) за програмою академічних обмінів Erasmus+. Двотижнева програма була вдало побудована, що давало можливість забезпечити оптимальне поєднання навчальної та науково-дослідної діяльності, а також сприяла обміну досвідом із колегами.
Ольга Олександрівна мала можливість долучитися до проведення англомовних занять з курсу Environmental Pollution під керівництвом проф. Bertrand POURRUT, на якому студенти аналізували вплив нафтового забруднення на водні екосистеми на прикладі аварії танкера.
Цікавим і ефективним виявився досвід захисту проєктів у вигляді постерної сесії для першокурсників AgroTouluse під керівництвом Benoît van der Rest. Вважаємо доречним такий формат впровадити у викладанні англомовної дисципліни "Agroecology" для студентів спеціальності 201 – Агрономія.

Крім того, доцент Ольга КРАВЧЕНКО мала змогу взяти участь у тренінгу з ефективної командної роботи "The Well-Working Team", який провів доцент Fredrik BACKLUND (Технологічний університет Лулео, Швеція) — експерт у галузі управління якістю та розвитку команд.
Надзвичайно інтенсивною і продуктивною також була програма другого тижня стажування, що була присвячена розвитку наукового співробітництва. У вівторок відбулася зустріч із дослідницькою групою під керівництвом Florence MOUCHET. Ця група спеціалізується на вивченні екологічної безпеки нанопрепаратів, зокрема нанодобрив та нанопестицидів.

У середу, в рамках програми Erasmus+, відбувся візит до лабораторії CIRIMAT Університету Поля Сабатьє (м. Тулуза), дослідження якої охоплюють чотири основні напрями (https://www.univ-tlse3.fr/structures-de-recherche/centre-interuniversitaire-de-recherche-et-d-ingenierie-des-materiaux):
● матеріалознавство та інженерія матеріалів;
● наноматеріали і наноструктуровані системи;
● покриття та технології їх нанесення;
● довговічність матеріалів.
Під час візиту були досягнуті домовленості щодо започаткування спільних досліджень з науковою групою лабораторії під керівництвом професора Emmanuel FLAHAUT у сфері функціональних нанобіоматеріалів.

Насиченим та продуктивним виявився день 10 квітня. В рамках стажування було організовано відвідування лабораторій Агропромислової хімії інженерної школи Toulouse INP-ENSEEIHT під керівництвом професора Philippe BEHRA. У ході зустрічі досягнуто домовленостей про спільні наукові дослідження, спрямовані на оцінку якості води в умовах військових конфліктів.

Надзвичайне враження справила аналітична платформа CRBE (https://crbe.cnrs.fr/recherche/pole-chimie/), яка спеціалізується на високоточних фізико-хімічних методах аналізу зразків води, опадів, ґрунтів та біологічних матриць, що відкриває широкі можливості для міждисциплінарних досліджень.

Слід зазнчачити, що стажування Ольги Олександрівни проходило спільно з науковицями кафедри хімії факультету природничих наук Університету Пріштіни (м. Косово), тому сподіваємося на домовленості щодо підписання угоди про співпрацю між НУБіП України та Університетом м. Пріштіна, що стане першим кроком до розширення міжнародної науково-освітньої колаборації.

Крім того, Ольга КРАВЧЕНКО спільно з професором Benoît van der Rest розробили план впровадження програми подвійних дипломів, яку планується реалізувати на агробіологічному факультеті НУБіП України.
Хотілось би висловити вдячність керівництву та наукового-пелагогічному складу AgroToulouse INP та особисто проф. Benoît van der Rest за всебічну допомогу та підтримку під час стажування.
Принагідно всіх бажаючих запрошуємо на онлайн лекцію проф. Benoît van der Rest “From field to French baguette” (від поля до французького багета), 28 квітня 2025 року о 10.00, яка буде проведена для студентів і співробітників НУБіП України.
Ольга КРАВЧЕНКО, Тетяна УЩАПІВСЬКА, кафедра аналітичної і біонеорганічної хімії та якості води