Удосконалення теоретичних знань з фітопатології студентів-агробіологів під час практики в Агрономічній дослідній станції
Щороку студенти агробіологічного факультету проходять практичне навчання з фітопатології в Агрономічній дослідній станції. Не став виключенням і цей рік. Студенти 2 курсу під керівництвом старшого викладача кафедри фітопатології ім. академіка В.Ф. Пересипкіна Ірини АРТЕМЧУК обстежили фітопатологічний стан посівів господарства і Дослідного поля, зібрали гербарії ушкоджених рослин, захистили звіти.
Практика показала, що більшість студентів засвоїли теоретичний матеріал і досить легко ідентифікували основні хвороби сільськогосподарських культур. Щоправда, віднайти хворі рослини було досить нелегким завданням адже агрономічна служба господарства ефективно працює в цьому напрямку, прагне вчасно виявляти і запобігати розповсюдженню хвороб, проводить профілактичні обприскування, використовує у виробництві стійкі сорти та гібриди, забезпечує повноцінне живлення рослин, щоб стимулювати власні «сили» рослин для протидії ураженням. Тому разом зі студентами обстежили багато полів, пройшли не один кілометр, щоб виявити і зібрати необхідну кількість зразків гербарію.
Крім польових культур в полі зору був також і плодовий сад нетрадиційних культур, де нам вдалося зібрати не тільки велику кількість зразків хвороб, а й познайомитись з унікальними культурами, що не знайшли ще поширення у наших традиційних садах.
Однією з локацій, де також побували студенти була фітодільниця, на якій кафедра цього року проводить спільні дослідження з французькою фірмою MAS Seeds щодо створення штучного інфекційного фону для перевірки стійкості новостворених селекційних зразків фірми до летючої сажки кукурудзи. Під час практики студенти отримали великий об’єм інформації щодо методик обліку ураження, прогнозування розвитку хвороб рослин, закладки інфекційних фонів та їх видів і т.ін.
Можливо на цьому можна було б і закінчити наш звіт про практику з фітопатології. Все було добре, завдання виконані в повному обсязі, але після практики залишилось відчуття того, що ми формуємо спеціалістів тільки сьогоднішнього дня без перспективи на майбутнє. Фітопатологія є одним з наріжних каменів агрономії, без якої ані виростити, ані реалізувати урожай не можливо. Щороку з’являються нові збудники хвороб, нові препарати, нові підходи до застосування їх, зокрема з огляду на Європейську Зелену програму. З’являються нові інструментальні методи визначення хвороб, практично без участі людини. Зважаючи на обмеженість матеріально-технічної бази і досить невелику кількість проявів хвороб, під час практики визначаємо збудників, виходячи з власного досвіду, не підкріплюючи нічим свої твердження, змушуємо сприймати студентів наші слова «на віру». Діагностика неозброєним оком сьогодні безапеляційно програє новітнім методам виявлення та ідентифікації збудників хвороб. Проблема полягає ще й у тому, що одні й ті ж самі пошкодження рослини-господаря можуть викликати зовсім різні патогени, що відрізняються стійкістю до фунгіцидів, шкодочинністю та іншими характеристиками. У декого із студентів, особливо у тих, хто має попередній практичний досвід, такий підхід до ідентифікації хвороб може викликати недовіру, а відповідно і формальне ставлення до практичного навчання. Вважаю, що є нагальна необхідність створити в Агрономічній дослідній станції лабораторію фітопатології, де можна було б виконувати лабораторні аналізи за допомогою приладів, на штучних середовищах. Це б значно додало ваги практичній підготовці з дисципліни. Студент був би ознайомлений з сучасними методами визначення хвороб, не був би учнем на першому робочому місці за фахом, а міг би привнести щось своє, сучасне або ж був готовий до виконання робіт, якщо такі методи вже використовуються. Така лабораторія була б корисна і господарству у виробничій діяльності.
Агрономічна дослідна станція вже має позитивний досвід, зокрема використання сучасної техніки, нових технологій у рослинництві, досягнення в селекції рослин. Чому б не зробити наступний крок назустріч сучасним підходам до вивчення хвороб рослин.
Ірина АРТЕМЧУК,
ст. викладач кафедри
фітопатології ім. акад. В.Ф. Пересипкіна