В Університеті Вагенінгена розпочалася літня школа для науковців НУБіП України
30 червня 2025 року на базі Університету Вагенінгена (WUR, Нідерланди) стартувала двотижнева літня школа для представників Національного університету біоресурсів і природокористування України. Участь у програмі беруть викладачі, науковці та молоді дослідники НУБіП України.
Програма літньої школи спрямована на посилення освітнього та наукового потенціалу НУБіП України у сфері міждисциплінарних досліджень за підходом «Клімат–Продовольство–Вода» (Climate-Food-Water, CFW). У центрі уваги — виклики, пов’язані з забезпеченням продовольчої та водної безпеки в умовах змін клімату та наслідків війни в Україні.
Перший день був присвячений ознайомленню з навчальною програмою та командою WUR. У вступному слові учасників привітали координатори програми — Ваня СІМЕОНОВА, Сігрід ВЕРТГАЙМ-ГЕК та Марина СТРОКАЛЬ. Учасники дізналися більше про структуру та підходи Університету Вагенінгена до організації міждисциплінарної освіти, зокрема в аграрній, екологічній та водній сферах.
Окрему увагу було приділено системному мисленню та трансдисциплінарності у вирішенні комплексних проблем у сфері продовольства та довкілля. Під час воркшопу «Multi-, inter- and transdisciplinary systems» (модераторка — Джилліан СТ’ЮДЕНТ) учасники опрацьовували приклади практичного застосування системного підходу для формування сталих стратегій у агропродовольчій галузі.
У другій половині дня Ваня СІМЕОНОВА презентувала політики та програми Європейського Союзу у сфері досліджень та інновацій у продовольчих системах і довкіллі на 2026–2027 роки, а також обговорила ключові пріоритети ЄС у контексті кліматичних викликів.
Після короткого вступу до групової роботи від представників НУБіП та Університету Вагенінгена, учасники розпочали першу сесію практичного командного завдання, яке триватиме протягом усієї літньої школи.
Літня школа є лише частиною триваючої співпраці між НУБіП та WUR, яка тривала в рамках проєктів CLIMAGRI4Ukraine (2022-2024), триває у Horizon Path4Med (2024-2028), а також міжінституційної угоди мобільності Erasmus+ (2023-2027).
Захід спрямований на розвиток знань, які згодом будуть масштабовані в українській освітній системі, а сам НУБіП розглядається як національний центр поширення практик, інструментів і підходів до забезпечення стійкості агросектору України у післявоєнний період.
Єлизавета ДІДУР,
фахівець відділу міжнародних зв’язків