Наукова лісокультурна спадщина Боярської ЛДС у підготовці магістрів лісівників

10 травня 2019 року

Наприкінці квітня 2019 р. на базі ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» відбувся виїзний науково-практичний семінар за участі студентів магістратури і гуртківців НСГ, викладачів кафедри відтворення лісів та лісових меліорацій, науковців і виробничників станції на тему: «Еколого-географічні культури сосни звичайної та їх сучасне значення в контексті глобального потепління клімату».

Семінар відкрили старший лісничий Плесецького лісництва В.В. Білека, який сердечно привітав учасників семінару на теренах лісництва та зав. кафедри відтворення лісів та лісових меліорацій В.М. Маурер, який у своєму вступному слові окреслив програму навчально-наукового заходу і детально зупинився на меті та історії створення унікального лісокультурного об’єкту, відзначивши непересічну роль ініціатора закладання еколого-географічних культур професора Прокопа Григоровича Кального і велику роботу виконану спільними зусиллями науковців станції О.Г. Жук, М..І. Ониськіва та викладачів кафедри лісових культур. Проф. В.М. Маурер наголосив, що унікальність наукового об’єкту полягає у тому, що він представляє насіннєве потомство сосни звичайної з насіння, зібраного з природних насаджень різних регіонів, які зростають в умовах свіжого субору і характеризують 10 регіональних кліматипа, з яких 8 українських та по одному з Білорусії і Росії.

Після ознайомлення з об’єктом у натурі учасники семінару, відповідно до програми, приступили до дослідження еколого-географічних культур, створених в умовах свіжого субору на розкорчованому зрубі в 1982 р. У процесі вивчення особливостей росту, представлених в культурах кліматипів, студентами гуртківцями було заміряно діаметри і висоти дерев сосни звичайної кожного варіанту та описано їх лісівничі особливості.

Неабиякий інтерес учасники семінару, в контексті глобального потепління клімату, проявили до стійкості сосни звичайної різних кліматипів сосни звичайної в умовах свіжого субору Боярської ЛДС.

Проведені дослідження дозволили майбутнім магістрам зробити попередній висновок про те, що в місцевих умовах кращим ростом і більшою збереженістю вирізнялися кліматипи сосни звичайної з Східного Полісся та південних регіонів. Отримані результати свідчать про доцільність у Київському Поліссі з метою підвищення стійкості сосняків та унеможливлення їх всихання в майбутньому, замість місцевого насіннєвого матеріалу, використовувати для відтворення сосняків насіння природних насаджень з більш східних і південніших кліматипів.

Згідно програми семінару учасники відвідали ділянку з успішним природним поновленням сосни звичайної в умовах свіжої судіброви, провели його рекогносцирувальне обстеження з оцінкою успішності та описом характерних особливостей. Жвава, фахова дискусія між учасниками семінару розгорнулася щодо переваг і можливих недоліків природного лісовідновлення сосняків та його значення з позиції підвищення стійкості сосняків та унеможливлення їх деградації у майбутньому. Дуже доречним, у цьому контексті, було ознайомлення з природним, корінним для умов свіжого сугруду, сосново-дубовим деревостаном, огляд якого допоміг учасникам семінару розставити усі крапки та дати відповіді на питання щодо переваг і недоліків природного поновлення і важливості запровадження екоадаптаційного підходу до відтворення лісів.

Проведені дослідження та побачені об’єкти лісокультурної наукової спадщини, їх сучасний стан дозволили не тільки закріпити теоретичні знання, які ми отримали під час вивчення дисципліни «Екоадаптаційне відтворення лісів», а і на реальних об’єктах переконатися у правильності такого підходу до відтворення лісів і доцільності широкого впровадження його в практику ведення лісового господарства підприємств галузі. Впроваджувати нові підходи нам, майбутнім випускникам. Саме такі семінари додають нам впевненості, без якої важко крокувати у ногу з часом.

Тому учасники заходу і, передусім, ми, майбутні магістри лісового господарства висловлюємо слова щирої вдячності директору станції доктору наук А.І. Карпуку, його заступникам кандидату наук О.М. Мельнику, Ю.Ю. Несторяку та О.В. Шевчуку, старшому лісничому Плесецького лісництва В.В. Білеці і лісничому І.Г. Жуку та іншим співробітникам установи, оскільки добре розуміємо, що успішність, насиченість і змістовність, проведеного з ініціативи кафедри відтворення лісів та лісових меліорацій виїзного науково-практичного семінару, багато у чому забезпечена саме їх дієвою допомогою.


За дорученням студентів магістратури програми «Відтворення лісів та лісових меліорацій»,

Олександр Пащенко, Олег Підмогильний та Максим Недашківський

 

 

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook