ЯК МОВИ НЕМА БЕЗ НАРОДУ, ТАК НАРОДУ БЕЗ МОВИ НЕМА!

23 лютого 2018 року
Конференц-зал

ЯК МОВИ НЕМА БЕЗ НАРОДУ,
ТАК НАРОДУ БЕЗ МОВИ НЕМА!

21 лютого, починаючи з 2000 року, у світі відзначають Міжнародний день рідної мови.

У рамках цього свята в коледжі було проведено круглий стіл на тему «Українська діаспора у світі та національні меншини в Україні: збереження мови, звичаїв та традицій». Розпочався захід читанням поезії «Рідна мова» студенткою групи ОН171 Ольгою Костенко. Ольга Мельник, студентка цієї ж групи, коротко ознайомила присутніх із історією свята. Далі обговорення зосередилося навколо таких питань:

  • чому закон «Про освіту», ухвалений Верховною Радою України 5 вересня 2017 року, викликав напруження серед національних меншин, що проживають в Україні;
  • чи сприяє українська держава збереженню мов та культури національних меншин;
  • які можливості для збереження мови та національно-культурних цінностей мають українці, що проживають за межами України.

Дуже цікавими були виступи студентів коледжу Назарія Коваленка, Юлії Проценко, Олександра Шостака, які вели мову про українську діаспору в Канаді, США та Польщі, про те, як влада цих країн сприяє та допомагає тамтешнім етнічним українцям зберегти свою національну ідентичність.

Викладач української мови Ольга Кисла зупинилася на можливостях українців, що проживають у Росії, Угорщині та Румунії, навчати своїх дітей рідною мовою. Висновок був невтішним: у Росії, де проживає, за різними даними, від 2 до 5 мільйонів українців, немає жодної україномовної школи, подібна ситуація і в Угорщині, у Румунії, де мешкає близько 50 тисяч українців, функціонує єдиний україномовний навчальний заклад – Педагогічний ліцей імені Тараса Шевченка.

Викладач історії Володимир Шевченко проаналізував ситуацію, що склалася з національними меншинами в Україні, наголосивши, що вони беруть активну участь у державотворчих процесах у країні; два мільйони дітей в Україні навчаються мовами національних меншин; за даними Міністерства освіти нині в Україні діє більше ніж півтори тисячі шкіл з російською мовою навчання, близько дев’яноста – з румунською, більше шістдесяти – з угорською, а також є з кримськотатарською, польською, молдовською та більше двох тисяч шкіл з двома й більше мовами викладання.

Висновком круглого столу стала думка про те, що українці повинні дбати про збереження своєї мови та культурної ідентичності, особливо це стосується української діаспори; держава Україна має протидіяти асиміляції українців, що проживають за межами країни, створюючи урядові програми співпраці із закордонними українцями; держави, на території яких проживають українські національні меншини, повинні сприяти збереженню української мови та культури.

Завершився захід поетичними рядками у виконанні Богдани Наполової:

І хоч нелегка в України доля,
Та вірю: все ж відродиться вона.
І буде людям Україна – мати,
Не мачуха, якою нині є.
І мову рідну будуть шанувати
Як найбільше надбання своє.

Ольга Кисла, викладач української мови

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій