Навчальний курс завершено. Приємні спогади залишилися…
Під час викладання дисципліни «Етнокультурологія» науково-педагогічні працівники кафедри культурології пропонують своїм студентам різноманітні форми роботи, щоб краще опановування тем проходило цікавіше. Так, при вивченні питань, пов’язаних з українським народним та професійним образотворчим та декоративно-вжитковим мистецтвом найкращим вважають наживо побачити мистецькі витвори та обговорити їх, при вивченні сучасного українського літературного процесу - поспілкуватися з письменниками. Майбутнім автомобілістам (студентам 1 курсу механіко-технологічного факультету спеціальності «Автомобільний транспорт»), які вже склади іспит з етнокультурології, надовго запам'яталася участь у презентації роману Лілії Черен «Тінь за тобою» у Національному музеї літератури, у якій вони взяли участь разом зі своїми викладачками етнокультурології Яриною Пузиренко та Наталією Головатою. Це твір з незвичайним і несподіваним сюжетом на історичному тлі Києва 1920-х років, за жанром – історико-містична драма з елементами детективу. Приємно, що сама авторка розповіла про творчий задум, роботу над твором І, що важливо, – спонукала студентів на своєму прикладі активно працювати для втілення своєї мети.
Тут же студенти мали змогу переглянути фотовиставку Леоніда Логвиненка «Тінь війни», за що висловили подяку колективові Національного музею літератури України та особисто заступниці директора пані Тамарі Сидоренко.
Для вивчення традицій народного мистецтва та їх сучасної інтерпретації, важливим було відвідання виставкового проєкту «Знаки та символи у народному мистецтві» в Національній академії мистецтв України, вул. Бульварно-Кудрявська, 20.
Ця виставка була присвячена, як зазначали організатори, символічній мові українського народного мистецтва - візуальній системі, що формувалася впродовж багатьох століть як інструмент комунікації, пізнання світу та збереження колективної художньо-естетичної памʼяті українців. Писанки, килими, художнє ткацтво, ліжникарство, гончарні вироби, кераміка, дереворізьблення, скульптура, дошки із солярними знаками - ці мистецькі витвори оздоблені символами і знаками, які відображають навколишню природу, уявлення про побудову всесвіту, час, місце людини в ньому.
Мистецький проєкт-виставка творів сучасних майстрів народного мистецтва організована Національною академією мистецтв України спільно з Національною спілкою майстрів народного мистецтва України з метою активізувати значення народного мистецтва як джерела знань про тяглість художньо-мистецьких традицій народу, збереження давніх художніх практик, мистецьких прийомів, народної візуальності і зображальності.
А спільно зі студентами факультету ветеринарної медицини побували студенти і на масштабній ювілейній виставці у Центральному будинку художника на Львівській площі «Київська організація НСХУ. 55 років». Експозиція охопила творчість кількох поколінь митців, які представляють різні напрями — живопис, графіку, скульптуру, декоративно-ужиткове та монументальне мистецтво. Студенти побачили роботи як визнаних майстрів, так і молодих авторів, що продовжують традиції українського професійного мистецтва. Виставка демонструє розвиток художніх тенденцій у столиці та відображає внесок Київської організації НСХУ у формування національного культурного простору.
Важливо, що ці виставки організовані під егідою Національної спілки художників України, Національної спілки майстрів народного мистецтва України, і студенти мають змогу познайомитися з актуальними творами українських професійних художників високого рівня майстерності.
Складаючи іспит з етнокультурології, майтені автомобілісти одноголосно стверджували: « Навчальний курс закінчено. Спогади – назавжди!»
Ярина Пузиренко,
доцент кафедри культурології