Onuka та науковиця Олена Паренюк взяли участь в американському науковому шоу, де розповіли про Чорнобиль
Лідерка гурту Onuka Ната Жижченко та радіобіологиня Олена Паренюк - доцент кафедри ґрунтознавства та охорони ґрунтів ім. проф. М.К. Шикули - стали першими українськими гостями американського шоу Sing for Science.
Темою подкаста з українськими гостями стала Чорнобильська катастрофа, а також російська окупація території у 2022 році та її звільнення.
Радіобіологиня Олена Паренюк є старшою науковою співробітницею в Інституті проблем безпеки АЕС НАН України й понад 10 років досліджує, як впливає радіація на бактерії, які живуть у Чорнобильській та Фукусімській зонах відчуження.
До повномасштабного вторгнення жінка працювала зі зразками з саркофагу.
"Щоб взяти зразки для дослідів у 90-х років, потрібно було розбивати застиглу, перетворену на склоподібну масу, лаву… Бо все, що було кинуто в реактор, опинилося при дуже високій температурі та високому тиску, воно розплавилося в лаву, а потім охололо. Такі зразки брати важко.
Через 36 років, завдяки хімічній та біологічній корозії, лава стала крихкою. Відбір зразків значною мірою спростився: зразок можна взяти ложкою", – розповіла Олена Паренюк у подкасті.
Радіоактивна лава почала руйнуватися, і в результаті перетворилася на пил, який легко здіймається у повітря.
"Російські військові зробили окопи в найбільш забрудненому радіонуклідами ґрунті… Нині ми вивчаємо наслідки захоплення зони відчуження та як це вплине на радіаційну безпеку у світі", – каже Олена в подкасті.
Для лідерки гурту Onuka Нати Жижченка Чорнобиль є близькою темою, адже її альбом "Відлік" є присвятою аварії на АЕС та зоні відчуженню.
Батько Наталії був інженером-фізиком та ліквідатором катастрофи, а сама Ната під час навчання в університеті писала дипломну роботу про зону відчуженню.
"Коли у мене з’явилася ідея пісні "Відлік", я подумала, що це може бути голосом нашої атомної електростанції, яка виснажена експериментом із неправильним управлінням та неправильною поведінкою. Для мене це був голос зболеної Чорнобильської АЕС", – розповіла співачка.
В подкасті Ната поділилася, що багато разів бувала в зоні відчуження й "ніколи не відчувала такого спокою всередині, як там".
"Російська окупація для мене була ніби зґвалтуванням зони відчуження. Я не могла повірити в те, що вся історія, всі наші дослідження були "зґвалтовані" цими нелюдами", – наголосила Onuka.
Подкаст з українськими гостями опублікували 26 квітня до 37-ої річниці аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
Повний випуск англійською можна прослухати за посиланням.
Анастасія Поя,